Gör Liseberg till ett rent nöje

Liseberg är roligt för de som är där. Låt det bli lika roligt för alla andra också.

Liseberg är roligt för de som är där. Låt det bli lika roligt för alla andra också.

Imorgon öppnar Liseberg sina portar för säsongen. Skoj. Mindre kul är alla engångsgrejer och all energi som slösas bort. Det behöver inte vara så. Jag har motionerat till fullmäktige om att göra Liseberg till ett rent nöje.

Ett pressmeddelande skickades ut idag och rekommenderas för den som inte orkar läsa hela motionen. Vi får se om det blir napp. Borde ge viss effekt.

Om miljöförstörelse och brott mot mänskliga rättigheter är en central del i människors definition av en kul dag får de söka sig till en annan nöjespark. Glädje på Liseberg skall inte orsaka lidande på annat håll. Gör Liseberg till ett rent nöje.

About these ads

6 kommentarer

  1. [...] Motionen om att ta fram ett nytt ägardirektiv till Liseberg AB för att göra parken till ett rent nöje fick inget stöd bland de andra partierna i kommunstyrelsen igår. Motiven till avslagen är rätt klena. Det handlar både från borgarna och S och MP om stadens styrmodell och att de inte vill ha för detaljerade ägardirektiv. Det är samma partier som i fullmäktige har föreslagit att Götaplatsen skall lysas upp respektive förbjudit användandet av buteljerat vatten. Inget fel i de besluten men det blir lite inkonsekvent att använda ”fullmäktige-skall-inte-lägga-sig-i-detaljer-argumentet” [...]

  2. [...] Väl hemma blir jag uppmärksammad av en partikamrat att GT hade gjort en artikel om min motion till fullmäktige om att göra Liseberg självförsörjande på energi och bara sälja Krav- …. [...]

  3. Sunda förslag.
    Jag kan inte förstå att det inte redan är genomfört iom att Universeum ligger vägg i vägg och värnar om djur, natur och miljö (och även urinvånare inom parantes). Att dessutom visa upp lite miljötekniska prylar borde väl gynna alla.
    Borde passa fint med en teknikpark som kan visa ett idealsamhälle utan alla de miljöförstörande ämnen som bildas vid förbränning.

    1. Jöran Fagerlund · · Svara

      Precis så tänkte jag även om jag behövde några fler bokstäver för att säga det.

  4. Helt rätt!

    1. Jöran Fagerlund · · Svara

      Vi får se vad som händer. Vis av erfarenheterna från motionen om förnyelsebar el avstår jag från förhoppningar innan behandlingen av motionen. Kanske blir jag glatt överraskad.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggers like this: