Välkommet besked från de rödgröna att de är berdda att riva upp lavallagen

Vänsterpartiet har framgångar i det rödgröna samarbetet. Först den ambitiösa bostadspolitiken och idag ett klart besked att de rödgröna tänker riva upp lavallagstiftningen.

Regeringens lagförslag efter Lavaldomen öppnar för lönedumpning och illojal konkurrens. Om vi inte lyckas stoppa förslaget nu kommer vi, om vi vinner valet, att riva upp lagen, skriver Sven-Erik Österberg (S), Josefin Brink (V) och Ulf Holm (MP) idag på SVD:s debattsida Brännpunkt.

Vi vill i det arbetet se över relevant lagstiftning i syfte att säkra sund konkurrens och fackliga rättigheter. Till exempel måste villkoren för F-skatt få en sådan utformning att anställningstryggheten inte kan kringgås. Vi vill också att Sverige ska ratificera Internationella arbetsorganisationens (ILO) konvention 94 som slår fast att offentlig upphandling ska innehålla klausuler som garanterar arbetstagare löner, arbetstid och andra villkor som inte är mindre förmånliga än de som finns i kollektivavtal.

Bra jobbat Josefin. Mer sånt!

Läs mer på Rödgrön.

intressant? Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , AB,

About these ads

En kommentar

  1. [...] Jöran Fagerlund / Rödgröna / Posted by Johan Lindahl Filed in övrigt Tags: arbetsliv, arbetsmarknad, [...]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggers like this: