Efter Richard Wilkinsons föredrag i EU-parlamentet fick jag en kort intervju. Jag passade även på att fråga några av deltagarna vad de tyckte om seminariet. En glad överraskning var att Mario Leiva, som jag lärde känna i Ung Vänster på 90-talet, nu har gått med i Vänsterpartiet efter en tids frånvaro. Förutom Mario kan du lyssna på kommentarer från Eva-Britt Svensson, Stellan Hermansson, Jenny Norell, Elias Lodin och Julia Lundell (SSU). Mario visar fortfarande en fantastisk förmåga att leverera kraftfulla one-liners: ”Det är mina känslor, fast på papper”.
Jag filmade även hela seminariet och den efterföljande frågestunden du hittar filmerna här. Fotografier och Richard Wilkinsons presentation hittar du här. Glöm inte att The Equality Trust är i ständigt behov av pengar för att kunna bedriva sin nyttiga verksamhet så nöt lite på kreditkortet och donera. Filmen ligger även på min kanal på Blip.TV:
Läs alla mina inlägg om EU, jämlikhet, jämställdhet, rättvisa och solidaritet. Liknande inlägg:
1. Mäktigt att höra Wilkinson live
3. Dags för rättvisa löner, ingen skall få tjäna mer än fyra andra i Göteborgs Stad.
4. Kampanjen ”Håll ihop mot rasismen” besökte Frölunda torg
5. Inför högskattezoner i överklasstäta områden i stället för nystartzoner i invandrartäta områden
Intressant? Läs även andra bloggares åsikter om Jämlikhetsanden, Richard Wilkinson, Kate Pickett, Vänsterpartiet, Bryssel, Eu-parlamentet, EU, Europaparlamentet, rättvisa, solidaritet, jämlikhet
Bloggar: Linda Snecker, Vänsterpartiet Uppsala,
Pingback: Avfallsplan och valfrihet i äldreomsorgen när fullmäktige höll ovanligt kort sammanträde | Jöran Fagerlund
Pingback: Det finns bara en Eva-Britt Svensson | Jöran Fagerlund
Pingback: Ett försök att få in en evidensbaserad politik i måndagens maratondebatt på 13 timmar om fullmäktiges budget | Jöran Fagerlund