Jöran Fagerlund

Klimat, miljö och politik. Eventuellt lite aikido

De borgerliga skattesänkningarna förvärrar utsläppen av växthusgaser

Rikard Warlenius artiklar inspirerade mitt inlägg.

Inför min huvuddebatt om miljöpolitiken i budget 2013 läste jag klimatforskaren Rikard Warlenius artiklar om skattesänkningarnas klimateffekter. Det var också något han pratade om på världskulturmuseet i maj.

Borgarnas skattesänkningar är förödande för klimatet. De 256 miljoned de vill överföra från gemensam till privat konsumtion orsakar i runda slängar 15000 ton växthusgaser. Rikard Warlenius siffror kommer från en studie från Stockholm Environment institute som Världsnaturfonden lät publicera och regeringens statistik. Kort kan man säga att hushållen står för 76 procent av konsumtionens klimatutsläpp och den offentliga sektorn 14 procent. Jämför man med statsbudgeten får man en koldioxidintensitet på runt 70 ton koldioxid för varje miljon kronor som används till privatkonsumtion. Att jämföra med 19 ton för varje miljon som offentliga sektorn använder. För varje miljon som överförs från offentligt till privat ökar utsläppen med 61 ton koldioxid.

Nu går det inte att räkna så exakt med genomsnitt. Det beror naturligtvis på vilka skatter som sänks etc. Men det ger en fingervisning om att skattesänkningar är av ondo även för klimatet. I synnerhet som de borgerliga betonar individens ansvar för miljöarbetet. Kommunen skall inte göra så mycket utan främst göra det enkelt för medborgarna att agera rätt.

Lyssna på på mitt första inlägg här:


Lyssna på mitt andra inlägg här:


Nu är inte utsläppen rättvisa. Miljöbelastingen är starkt kopplad till inkomst och kön. Professor John Holmberg brukar säga att en ökning av inkomsten med tio procent ökar energiförbrukningen med åtta procent.

Jag frågade borgarna hur de tänker sig att Göteborgs överklass skall kunna ta ansvar för sin konsumtion efter skattesänkningen när de inte gör det idag, trots att de har alla förutsättningar för att göra det. Jag fick inget svar.

Vi vet redan hur snett skattesänkningen 2008 slog. Samma sak gäller miljöbelastningen. De två rikaste tiondelarna fick mer än hälften av skattesänkningarna. Samma sak med miljöbelastningen. Det är så typiskt borgerligt hyckleri att ansluta sig till stadens klimatmål om hållbara och rättvisa utsläpp och sedan föra en ekonomisk politik som ökar utsläppen och gör dem mer orättvisa.

Alla budgethandlingar hittar du här. Läs alla mina inlägg om klimatbudget 2013 och kommunfullmäktige. Vill du skriva ut egna skyltar finns de här, här och här.

About these ads

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Information

This entry was posted on 18 juni 2012 by in Kommunfullmäktige i Göteborg, Politik and tagged , , , .

Statistik

  • 1,776,455 visningar

Ange din e-postadress för att följa denna blogg och få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 977 other followers

Twitter-uppdateringar

%d bloggers like this: