Den 28 augusti 2010 anordnade paraplyorganisationen för Göteborgs fredsorganisationer – Fredsam – en utfrågning av de politiska partierna. Endast Vänsterpartiet, Centerpartiet och Feministiskt initiativ dök upp i Brunnsparken i Göteborg. Jag företrädde Vänsterpartiet.
I går klippte jag ihop mina svar under utfrågningen och hystade upp på Youtube. Det blev precis tio minuter som är youtubes gräns. Ljudet spelade jag även in separat. Klippte in det i videon eftersom kvalitén var bättre. Någonstans brister synkningen men det funkar ändå tycker jag.
I lördags lade jag upp hela utfrågningen här på bloggen så att du kan lyssna även de andras svar. Det finns en separat ljudfil med bättre kvalité och hela sändningen på Bambuser som har lite sämre ljud.
Videon finns även på Vimeo:
och på Facebook.
Liknande inlägg:
1. Två positiva besked Sverige lämnar Afghanistan och barnomsorgen byggs ut
2. Fredsrörelsen hedrade atombombens offer och krävde att Carl Bildt agerar för kärnvapnens avskaffande
3. Där vi vill ha fred vill borgarna ha krig
4. Bjereld briljerar om Afghanistan på blogg
5. Bryt EU:s frihandelsavtal med Israel och skicka en båt till
6. Avsiktliga oavsiktliga mord
7. Obama lovar att bara atombomba andra atombombsländer som en ”kompromiss”
9. Är en värld fri från kärnvapen inom räckhåll?
10. Göteborg kommer, på mitt initiativ, att ansluta sig till Borgmästare för fred
Läs alla mina inlägg om kärnvapen och fred.
På politometern och intressant kan du läsa andra bloggares åsikter om Hiroshima, Nagasaki, kärnvapen, krig, fred, atombomb, nedrustning, avrustning, Nato, USA
Lägg av att länkhora, asshole. Ditt skit har inget med artiklarna att göra.
Din politiska åsikt är säker, med ditt engagemang gör din röst hörd på
http://www.valresultatet.se